حل یک نمونه سوال در خصوص سربار
سربار بودجه شده شركت توليدي عصر در سال 85 مبلغ 800000 ريال بوده كه 30%آن سربار ثابت است.سربار واقعي سال 85، 700000 ريال گزارش شده است .توليد واقعي معادل 90% توليد بودجه شده ميباشد.مطلوب است:الف)سربار جذب شده؟ ب)بودجه مجاز سربار؟ ج)اضافه(كسر)جذب سربار؟ د)انحراف هزينه و ظرفيت سربار؟
بودجه مجاز سربار مبلغی است که با توجه به عملکرد واقعی مجاز به هزینه اش بوده ایم
بودجه مجاز سربار ثابت همیشه همان سربار ثابت بودجه شده می باشد اما در مورد بودجه مجاز سربار متغیر با استفاده از ساعت کارکرد تعیین می شود
سربار ثابت بودجه شده + سربار متغیر بودجه شده در سطح فعالیت = بودجه مجاز سربار
بودجه مجاز سربار 744.000 = 240.000 + 90% × 560.000 = 30% × 800.000 +( 90% × (70% × 800.000) )
سربار جذب شده = سربار بودجه شده × درصد فعالیت واقعی
سربار جذب شده= 720.000= 800.000× 90%
سربار واقعی - سربار جذب شده = اضافه یا کسری جذب سربار
20.000 = 700.000 - 720.000 اضافه جذب سربار
+ نوشته شده در جمعه پانزدهم مهر ۱۳۹۰ ساعت 15:40 توسط آرام عابدی
|